99/2/3
تعداد نظرات:0
12:55
شماره مطلب:13992338243
-A A +A

جوانانی که برای خدمت به مردم «هم‌عهد شهید سلیمانی» شده‌اند

شاید به نظر کم سن و سال می‌آیند اما دل بزرگی دارند، بزرگی‌ای که منشأ آن شهیدی چون «حاج‌قاسم سلیمانی» است، این شهید را الگوی خود قرار داده‌اند و می‌گویند هم‌عهد سردار سلیمانی شده‌اند تا برای کمک به سلامت مردم و حفظ جان آنها بجنگند، در جبهه مبارزه با کرونا...

به گزارش کردستان بیست ،دل بزرگی دارند بچه‌های جهادگر، دلی که آنها را بند یک شهر و یک جماعت نمی‌کند؛ پای کروناویروس که به کشورمان باز شد توصیه‌ها «ماندن در خانه» برای قطع زنجیره انتقال و جلوگیری از گسترش شیوع این ویروس بود، گفتند مرگ گرداگرد شهر می‌گردد، مواظب باشید تا طعمه مرگ نشوید، اگرچه کرونا تمام جهان را در حالت غیرعادی و سکون قرار داد اما جهادگران خانه‌نشین و تماشاگر نشدند، هیچ، بلکه با تمام وجود جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند تا با کمک به مدافعان سلامت، از جان و سلامت مردم محافظت کنند.

در گوشه و کنار کشورمان جهادگران به سنگر مقابله با کرونا پیوستند تا در کنار کادر درمان و با همکاری و همراهی آن‌ها مانع از شیوع بیشتر این ویروس شوند.

جهادگران نشان دادند که همیشه میدان‌دار خدمت هستند و نقش خود را در راستای رفع مشکلات و ایجاد آرامش هموطنان ایفا می‌کنند و  نوع سنگر خدمت را متناسب با زمان تغییر می‌دهند.

فعالیت‌های جهادی همانگونه که در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی آمده است، هم تمرین، خدمت، خودسازی و هم آشنایی با فضای جامعه است که در حوادث مختلف، گروه‌های جهادی پیشگام خدمت‌رسانی بوده‌اند.

معظم‌له در بیاناتی فرموده‌اند "میدان جهاد، میدان خیلی وسیعی است و جهاد یک حرکت جوشیده از اعتقاد و باور قلبی و ایمان است، همین طور پیش بروید و بگذارید ما یک مجموعه عظیمی از نسل انقلاب اسلامی را در کشورمان شاهد باشیم که از لحاظ سطح فهم مسائل مدیریتی و خدمت‌رسانی و ایجاد عدالت و قیام به قسط که اینها در اسلام لازم است و جامعه اسلامی قیام به قسط لازم دارد به جایی برسد که ذهن‌های معمولی بشر به آنجا نرسیده و باید از آن الگو بگیرند".

امام خامنه‌ای در پیامی به گروه‌های جهادی اذعان داشتند "کارتان با ارزش است سپاس امثال من حق آن را ادا نمی‌کند سپاس خدا نصیبتان باد، کار جهادی به معنی کار برخاسته از ایمان و به کارگیرنده‌ هر چه بیشتر از ظرفیت وجودی انسان است و این دو هیچ یک نقطه‌ی پایان ندارد، پس کار جهادی امروز شما می‌تواند ده‌ها و صدها برابر کیفیت و ارتقا و گسترش یابد".

حکایت گروه جهادی «هم‌عهدان شهید سلیمانی» از پشت صندلی‌های دانشگاه شروع شده است، جهاد به وقت سال 99 برای مقابله با ویروس کرونا!

شاید به نظر کم سن و سال می‌آیند اما دل بزرگی دارند، دلی که منشا آن شهیدی چون «حاج قاسم سلیمانی» است، این شهید را الگوی خود قرار داده‌اند و می‌گویند «هم‌عهدان سلیمانی» شده‌اند تا برای کمک به سلامت مردم و حفظ جان آنها بجنگند، در جبهه مبارزه با کرونا...

ظهر از نیمه گذشته است که به محفل دلدادگی‌شان می‌رسیم، گوش‌هایمان پر می‌شود از زمزمه‌های عاشقی جوانانی که به عشق شهید بی‌مرز در این روزهای تعطیلی کلاس و دانشگاه سنگر را خالی نکرده‌اند تا به قول خودشان هم‌عهد شهید سلیمانی باقی بمانند.

با افتخار لباس بسیجی بر تن کرده‌اند چون می‌دانند بسیج پرکننده خلاءهاست و هر زمان که به وجود آنها نیاز باشد برای خدمت به خلق‌الله پای کار هستند و این یکی از ویژگی‌های بارز بسیجی و فرهنگ بسیج است. 

صدای آهنگ «ای لشکر صاحب زمان آماده‌باش  بهر نبردی بی‌امان آماده باش» حال و هوایمان را به روزهای جبهه و جنگ می‌برد حس حضور در خط مقدم جبهه جنگ تمام وجودم را در بر می‌گیرد..

هر کس گوشه‌ای از کار را گرفته است، کسی نیست که بیکار نشسته باشد، روی زمین سرد بی‌هیچ امکاناتی بسته‌های بهداشتی و ضدعفونی را یکی پس از دیگری آماده می‌کنند.

هم‌عهد شهید سلیمانی، خادم مردم

روی تکه‌ای پلاستوفوم کهنه نشسته و با سرعت خیره‌کننده‌ای برچسب‌های روی بطری مواد ضدعفونی(آب ژاول) می‌چسباند، از نام و نشانش که می‌پرسم می‌گوید "هم‌عهد شهید سلیمانی هستم، خادم مردم، فرزند شهر شهیدپرور سریش‌آباد"..

تقریبا 30 روز است که توفیق خدمت در سنگر دفاع از سلامت مردم پیدا کرده‌ام، مواد ضدعفونی را همین جا با کمک سایر دوستان تولید، بسته‌بندی و در بین اقشار نیازمند در حاشیه شهرهای استان توزیع می‌کنیم.

این روزها روزهای خدمت است، نباید نشست، اگر بنشینیم از کاروان عقب می‌مانیم اینجا جبهه دیگری و خط مقدم مبارزه با ویروسی است که تمام بشریت را به چالش کشیده است.

مردم ایران ثابت کرده‌اند که هر غیرممکنی را ممکن می‌کنند ما بحران‌های سخت‌تر از این را پشت سر گذاشته‌ایم و در این روزهای سخت نشان دادیم که با وجود تحریم‌ها و کمبود تجهیزات می‌توانیم با عزم ملی و تلاش جهادی کمبودها را دور بزنیم.

حضورمان واجب بود ما هم عضوی از این جامعه هستیم، احساس وظیفه خدمت به مردم کشور و استانمان موجب شد سختی دوری از خانواده در این شرایط سخت کرونایی را به جان بخریم و با تولید آنچه امروز مردممان به آن نیاز دارند گوشه‌ای از کار را بگیریم و تا وقتی که شر ویروس کرونا از کشور کنده شود در صحنه خدمت باقی خواهیم ماند.

میدان جهاد را خالی نخواهیم کرد

 

باسعلی هم که از دانشجویان بسیجی شهر سنندج است، می‌گوید "سه هفته است در این کارگاه مشغول به کار است.

در پاسخ به این سوالم که آیا در قبال این کاری که انجام می‌دهند، آیا چیزی عایدشان می‌شود؟، اذعان داشت: هیچ کدام از دوستانی که اینجا کار می‌کنند برای پول کار  نمی‌کنند بلکه همه دلی پای کار آمده‌اند.

ما به صورت خودجوش آمده‌ایم تا در این روزهایی که کشور نیاز به کار جهادی دارد از قافله عقب نمانیم تا روزی که کرونا ریشه‌کن شود هر کجا که نیاز باشد خدمت می‌کنیم، اساس کار در اینجا جهادی است و تا زمانی که نیاز باشد، پای کار هستیم.

کار برای رضای خدا

امیرمحمد هم اهل همدان است و به قول خودش از اواسط اسفندماه سال گذشته تاکنون در کنار دیگر دوستانش در این کارگاه تنها با نیت رضای خدا و نقش‌آفرینی در جبهه مبارزه با کرونا مشغول به کار است.

می‌گوید: کسی برای دریافت پول اینجا کار نمی‌کند همه به عشق سرزمین و مردم به میدان جنگ با کرونا آمده‌اند، از اول راه‌اندازی این کارگاه حضور داریم و قطعا تا روزی که نیاز باشد کار را ادامه خواهیم داد...

هم‌عهدی شهید یعنی کار و تلاش تا پای جان

علی، دیگر جهادگر عضو این گروه می‌گوید: گروه جهادی «هم‌عهدان شهید سلیمانی» هستیم آمده‌ایم که ذیل نام شهید سلیمانی، توفیق خدمت به همنوع پیدا کنیم.

بسیج دانشجویی که فراخوان داد، اعلام حضور کردیم و تا شکست کرونا و تا زمانی که وضعیت کشور به حالت عادی بازگردد جهاد در این میدان را ادامه خواهیم داد.

بسیج و بسیجی یعنی خدمت و هم‌عهدی شهید یعنی کار و تلاش تا پای جان، ما برای میدان‌داری در این جبهه بی‌هیچ چشمداشتی تنها به عشق شهدا کار می‌کنیم.

الگوگیری از شهید سلیمانی برای خدمت به مردم

امیرمحمد رستمی هم یکی دیگر از جهادگران گروه «هم‌عهدان شهید سلیمانی» در این کارگاه است که می‌گوید: اهل قروه است و تقریبا 15 روز است که به عشق کشور و ولایت در کنار دیگر دوستان پا به عرصه خدمت گذاشته است.

می‌گوید: اینکه می‌توانیم در این شرایط کاری انجام دهیم حتی اگر تاثیر کوچکی در مقابله با این ویروس داشته باشد و تا زمانی نیاز باشد مخلص مردم خواهیم بود و میدان جهاد را خالی نخواهیم کرد.

همه دلی پای کار آمده‌اند

 

می‌پرسم آیا افرادی که در اینجا فعالیت می‌کنند ثابت هستند؟ می‌گوید: بعضی از بچه‌ها غیربومی هستند، تغییر می‌کنند اما آنهایی که اهل سنندج هستند پای ثابت کار بوده و از اول تا حالا حضور دارند.

ما عنوان گروه را به نام مبارک «شهید سلیمانی» مزین کردیم تا ایشان را الگوی خود قرار دهیم و به کشور و مردم خود خدمت کنیم.

نواختن شیپور جنگ سلامت

سینا دهقانی مسوول فرهنگ‌سازی بسیج دانشجویی دانشگاه کردستان در مورد فعالیت این گروه جهادی می‌گوید: در شرایط حاضر که شیپور جنگ سلامت نواخته شده، انسان‌های اهل مجاهدت و ازخود‌گذشتگی و عاشق خدمت و جهاد در عرصه‌های گوناگون نخستین کسانی بودند که در اقصی نقاط کشور به میدان مقابله و مبارزه با تهدیدات حوزه‌ سلامت و ارائه‌ خدمت و کمک ایثارگرانه به مردم آمدند. 

دانشجویان بسیجی از اقوام مختلف، از استان‌های گوناگون باز هم پای در گود مبارزه و خدمت بی‌چشم‌داشت نهاده‌اند.

 در نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور و در استان کردستان، بسیج دانشجویی حوزه شهید تعریف دانشگاه کردستان اقدام به تولید محلول ضدعفونی کرد و در همین راستا ۶۵ نفر از دانشجویان جهادگر به صورت سه شیفت در کارگاه تولید آب ژاول مشغول به کار شدند.

 فعالیت در این عرصه در سه شیفت کاری از ساعت ۸ الی ۱۴ و ۱۶ الی ۲۰ و ۲۳ الی ۶ صبح کلید خورد، بیش از 35 هزار لیتر مایع ضدعفونی کننده (آب ژاول) توسط این گروه جهادی تولید شد.

محصول تولید شده توسط گروه‌های میدانی در مناطق حاشیه و محروم شهر سنندج از جمله نایسر، تقتقان، دوشان، آساوله، فرجه، عباس‌آباد، قشلاق، حاجی‌آباد، بهاران، قرادیان و روستاهای شهرستان‌های سقز، بانه و قروه بصورت رایگان توزیع شد.

رهرور ثابت شهید سلیمانی بودن هدف همه ماست

پای صحبت‌های سیدعنایت جویبار مسوول این گروه جهادی هم نشستم، او می‌گوید: جمعی که شاهد هستید دانشجویان جهادگر اهل کردستان و برخی‌ها هم از استان‌های دیگر هستند که با وجود تعطیل‌بودن دانشگاه، ماندند تا در این شرایط سخت به مردم  خدمت کنند.

با مشارکت اساتید گروه شیمی دانشگاه کردستان بیش از 35 هزار لیتر «آب ژاول» به همت همین گروه جهادی تولید شد و در بین مردم نیازمند استان توزیع شده است.

تیم مسئله‌یابی با نگاه مسئله‌محوری که به این قضیه داشتند، مناطق محروم را با توجه به شاخص و معیارهای مختلف شناسایی کرده و بچه‌های اقدام میدانی نیز متناسب با نیاز بسته‌های بهداشتی را از ساعت 20 تا 23 شب در مناطق محروم توزیع می‌کنند...

در فاز بعدی هم توزیع بسته‌های حمایتی شامل برنج و روغن و برخی اقلام خوراکی و مایحتاج مردم را به همت همین بچه‌ها کلید زده‌ایم.

رهرور ثابت شهید سلیمانی بودن هدف همه ماست، تک‌تک بچه‌هایی که اینجا هستند جز اجر معنوی هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند و بدون هیچ چشمداشتی تنها با هدف خدمت و کمک به مردم بصورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند و این فعالیت‌ها را در قالب‌های مختلف متناسب با شرایط ادامه می‌دهیم.

شعاری از جنس خدمت

و اما این گروه جهادی شعارشان این بود، «ما هم‌عهدان شهید سلیمانی هستیم، با یاری خدا کرونا را شکست می‌دهیم».

و آخر سخن....

شرایط امروز به واسطه این ویروس ناشناخته که هر لحظه روی تازه‌ای از خود نشان می‌دهد سخت است و نمی‌توان برای توصیف آن واژه‌هایی به خدمت آورد، اما هنوز عشق به خدا و عاشق بنده خدا بودن قفل درهای ناامیدی را باز می‌کند و چه زیباست برای تداعی این عشق به هم‌وطنان لباس جهاد به تن کرده و به نام شهیدی بدون مرز به کمک همنوعانشان شتافته‌اند تا بار دیگر امید در دل انسان‌ها جوانه بزند و ثابت کنیم با تلاش جهادی می‌توان برای حل مشکلات سینه سپر کرد و از بحران‌ها گذشت.

اگر چه سالیانی است که جنگ پایان یافته، اما جهاد همچنان باقی است و جوانانی چه بسا پای‌کارتر از قهرمانان عرصه دفاع مقدس، اکنون حاملان بیرقی شده‌اند که نشان زیبای «جهاد» بر آن نقش بسته است.

جهادگران در این روزهای سخت مثل همیشه در صحنه حضور دارند، در بیمارستان‌ها یا در کارگاه‌های تولیدی و ...فرقی برای جهادگران نمی‌کند عرصه خدمت چه باشد و در کجا، همین که بتوانند باری از دوش مردم بردارند برایشان کافی است.

انتهای پیام/110

 

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.