96/9/28
تعداد نظرات:0
13:01
شماره مطلب:139692831368
-A A +A

یادگاری مقدس از دورانی کهن/ مرمت کامل قرآن تاریخی نگل به اتمام رسید

کم پیدا می‌شود، كردی كه از او درباره جاذبه‌های گردشگری كردستان سوال كنید و او در حرف‌هایش روستای نگل (نوگل) را از قلم بیندازد و نگوید، كه روستایی هم هست در ۶۵ كیلومتری سنندج كه به دیدن می‌ارزد و نه‌تنها قرآنی تاریخی دارد، بلكه آب و هوایش هم رویایی و طبیعتش بكر است .

به گزارش کردستان بیست، کم پیدا می‌شود كردی كه از او درباره جاذبه‌های گردشگری كردستان سوال كنید و او در حرف‌هایش روستای نگل (نوگل) را از قلم بیندازد و نگوید كه روستایی هم هست در ۶۵ كیلومتری سنندج كه به دیدن می‌ارزد و نه‌تنها قرآنی تاریخی دارد، بلكه آب و هوایش هم رویایی و طبیعتش بكر است و از آنجا كه در دره‌ای واقع شده هوایش همیشه خنک است و بس كه درخت دارد زمینش با آفتاب تند و خشكی غریبه است و مردمش همیشه منتظرند كه مسافری از راه برسد تا مهربانانه جلو بروند سلامش كنند، حالش را بپرسند و دعوتش كنند تا با آنها یک استكان چای بخورد یا قرآن‌شان را ببیند یا افسانه پیدا شدن قرآن‌شان را بشنود كه چطور سال‌ها پیش وقتی چوپانی گوسفندانش را برای چرا برده بود گلی عجیب و زیبا دید كه وسوسه‌اش كرد آن را بچیند و...

نه، امكان ندارد هیچ كُردی از جاذبه‌های استان كردستان بگوید و یادش برود درباره نگل و مهمان‌نوازی مردمش حرف بزند.

نگلی‌ها می‌گویند وقتی چوپان گل را از دل خاک بیرون كشید، صندوقچه‌ای كه زیر گل بود نمایان شد. او صندوقچه را گشود و داخلش همان قرآنی را دید كه امروز مهم‌ترین جاذبه گردشگری نگل است.

تمایل مردم جهان برای سفر به شهرهای مختلف در چند دهه اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است. در حالیکه افراد زیادی با هدف تجارت و یا حضور در مجامع و همایش های مختلف سفر می کنند، افراد بسیار دیگری نیز در اوقات فراغت و با هدف سرگرمی، آشنایی با فرهنگ های مختلف و بسط و پیگیری علاقه مندی های خاص خود سفر می کنند. اما دقیقاً چه عناصر خاص و مشخصی وجود دارند که موجب جذابیت یک شهر برای گردشگران می شوند؟ لازم است بدانیم  که گردشگري عنصر بزرگ دنياي مدرن است و این صنعت به عنوان بزرگترين و متنوع‌ترين صنعت در دنيا شناخته می شود.

 در ما بین انواع و اقسام گردشگری ها، گردشگری روستایی، یکی از شاخه‌های بااهمیت در صنعت گردشگری است که بحث‌های زیادی را در محافل مختلف به خود اختصاص داده است. گردشگری روستایی یکی از فرصت‌هایی است که می‌تواند علاوه بر منافع اقتصادی، زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی را نیز در بر بگیرد.


شناخت و بررسی اثرات گردشگری و مدیریت آن در مناطق روستایی، نقش مؤثری در توسعه پایدار گردشگری و نیز پایداری اجتماعات محلی خواهد داشت. بنابراین در حال حاضر که توسعه گردشگری روستایی تا حدودی در دستور کار برنامه‌های توسعه کشور قرار گرفته، تقویت مبانی و آشنایی با تجربیات جهانی ضروری است و در روند توسعه تأثیرگذار خواهد بود.

قرآن مقدس و تاریخی نگل واقع در روستای گردشگری نگل پس از ماهها تلاش توسط گروهی متخصص از مرمتگران کشور دوشنبه 27 آذر ماه مراحل مرمت آن به اتمام رسید.

سید محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر گفت:  قرآن مقدس نگل یکی از قدیمی ترین قرآنهای تاریخی کشور می باشد و به شماره ۲ در فهرست آثار ملی منقول ثبت گردیده و نگارش آن خط کوفی شیوه پیرآموز می باشد.

علوی ضمن تقدیر و تشکر از مردم دیندار و مهمان نواز نگل و اهالی منطقه در همراهی و همیاری میراث فرهنگی استان، اظهار کرد: با توجه به شرایط نامناسب نگهداری قرآن در گذشته و چند بار سرقت، این قرآن مقدس دچار آسیبهای زیاد و جدی گردیده بود و مرمت آن تبدیل به یکی از آرزوهای میراث فرهنگی بود که به دلیل تقدس، علاقه وافر، احترام و قرابت زیاد اهالی به این اثر ارزشمند از انتقال آن به تهران جلوگیری می کردند و طی این همه سال این امر مهم صورت نگرفته بود. امسال علیرغم نبود اعتبار، توانستیم قدمی بسیار مهم در این زمینه برداریم.

وی اظهار کرد: با ایجاد کارگاه مرمت در روستای نگل این اثر تاریخی مهم توسط استاد حمید ملکیان یکی از برجسته‌ترین مرمت‌کاران کاغذ و تیم همراهش مرمت گردید.


انتهای پیام/افتاب دل

 

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.